Cestování se psem na jih
Při cestování k moři do jižních krajin je potřeba myslet nejen na „papíry“ – čip, pas a platné očkování proti vzteklině – ale i na nástrahy, které na psa u moře čekají. Nejedná se jen o horko a riziko přehřátí, ale i o exotické nemoci, které se u nás nevyskytují, ale v krajinách jižně od ČR ano.
Těchto nemocí je několik: neznámější je asi srdeční červ, parazitická hlístice, která v dospělosti žije ve velkých cévách a může se dostat i do srdečních dutin. Její mikroskopické larvy přenáší komáři. Pes se tedy nakazí kousnutím infikovaného komára.
Další nemocí, kterou přenáší komáři, je leishmanióza. Původcem je parazitický prvok, který se v nakaženém psu množí v jeho bílých krvinkách, mízních uzlinách a dalších orgánech. Způsobuje trvalou, těžce léčitelnou infekci.
Klíšťata pak šíří podobnou nemoc, opět způsobenou parazitickými prvoky. Jedná se o babésiózu, která se projevuje rozpadem krve v důsledku množení parazitů v červených krvinkách.
Proto je před cestou důležité vybavit psa prostředky, které ho před infekcí ochrání: obojky či spot-ony, které odpuzují zároveň klíšťata i komáry jsou nejlepší k prevenci leishmaniózy i babésiózy, spot on stronghold navíc dokáže zabíjet larvy srdečního červa. Obojí je k dostání u nás v ordinaci.